Arhitektūras projektēšana

Ruta Rinkule

FIRMITAS, UTILITAS, VENUSTAS / funkcionalitāte, ilgmūžība, prieks.*



Arhitektam ir jāspēj apvienot savas zināšanas ar klienta vēlmēm, vajadzībām un iespējām. To visu ņemot vērā, mēs strādājam lai radītu funkcionāli pārdomātas ēkas, atbilstoši mūsdienu pieprasījumam, tehniski nevainojami aprīkotas, par prioritāti uzskatot energoefektivitāti un turpmākās lietošanas komfortu. Mūsu, kā arhitektu, uzdevumi katrā atsevišķā gadiījumā var radikāli atšķirties.

Arhitektūras projektēšana sākas ar sarunu, kurā tiek apspriests vai nu iepriekš definēts projektēšanas uzdevums, vai noskaidrota situācija, kam programmātisko risinājumu piedāvājam mēs, no nelielas vasarnīcas projekta skaistā vietā, līdz korporatīvai biznesa ēkai Rīgas centrā. Nav izslēgta arī situācija, kurā mūsu svarīgākais pienākums ir atturēt klientu no nepārdomātas naudas tērēšanas apšaubāmas ieceres realizācijai.

Mūsu birojā darbu sākam ar projekta ideju. Ar konceptu, kas nosaka konkrēto risinājumu. Vai tas izriet no ainavas, no apkārtējās vides konteksta, klientu personībām, no pielietotajiem materiāliem, vai īpašumā jau esošās apbūves un tās vēsturiskajām vērtībām, katrā gadījumā tas var būt savādāk.

Pirms sākam projektēt jaunu ēku apjomus vai esošo ēku paplašināšanu, analizējam zemesgabala plānu (ģenerālplānu), visus tā plusus un trūkumus, ērtākās iespējas izbūvēt iekšējos un ārējos inženiertīklus. Mums ir ļoti svarīgi ar vislielāko pietāti izturēties pret esošajiem kokiem un citiem „dabas iemītniekiem”. Ģenerālplāna un ēkas apjomu izvietojuma pamatprincips ir harmoniska sadzīvošana ar apkārtni, nevis visa malā pastumšana, lai ieriktētos labākajā vietā.

Pēc tam – telpu funkcionālais plānojums, ēku būvapjomi, to savstarpējais izvietojums, ēkas fasādes, telpu savstarpējā saikne un cilvēku kustība ap ēkām un iekštelpās, jo ne tikai lielos un vidēja izmēra projektos, bet arī vismazākajās ēkās noteicošā ir ēku un telpu izvietojuma secība un cilvēku kustība, kas nosaka gala lietotāja komfortu.

Lai apkopotu galvenos projektēšanas uzdevumus un vēlmes vizuāli saprotamā un analizējamā veidolā, sākotnējais darba posms ir – Skice.

Projekta skici vienmēr apspriežam ar klientu. Ja ir ieteikumi vai precizējumi, pilnveidojam to. Pēc skices apstiprināšanas, noslēdzas pirmais projektēšanas posms. Galvenais, ko parāda darbs pie skices, ir spēja arhitektiem un klientam strādāt kopā, lai realizētu ieceri.Pēc skices apstiprināšanas var sākties lielais darbs pie būvprojekta izstrādes. Būvprojekts ietver ļoti daudzu speciālistu darbu un to kopējai koordinēšanai arhitekts bieži veic arī būvprojekta vaditāja pienākumus.

CITI BLOGA IERAKSTI ŠAJĀ KATEGORIJĀ:

– Būvprojekta vadība

– Interjera projektēšana

– Autoruzraudzība

TURPINĀJUMS SEKOS TĒMĀS:

– Būvprocesa vadība.

* Arhitektūras jēdziens, kuru definējis Vitrūvijs (romiešu arhitekts, dzimis 70. g.p.m.ē.